Yüzyıl once “Amerikan Rüyası”na erişmek amacıyla başlayan Yeni Kıta”ya göç bugün de milyonlarca insanın umudu. Ülkelerindeki yaşam standartlarını bu rüyayı gerçekleştirmeye tercih edenlerin sayısı rekor noktaya ulaştı.

ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın imzaladığı ve yasal vatandaşlık haklarını kolaylaştıran yasa ABD pasaportu bekleyen onbinlerce yabancıda ümit ışığı oldu. Yaklaşık 3 yıl süren bürokratik işlemlerin kısaltılması ve vatandaşlık hizmetlerinin hızlandırılmasını amaçlayan yasanın imzalanmasıyla işlemleri askıya alınan 1 milyona yakın göçmene gündoğdu.

ABD Nufus Ýşleri Ofisi”nin geçtiğimiz günlerde kamuoyuna sunduğu istatiki bilgiler bu ülkeye göçün cazibesini yitirmediğini gösteriyor. Son verilere göre 281 milyon nufuslu ABDde 28.4 milyon yabancı yaşıyor, yani her 10 Amerikalıdan birini bir başka ülkede doğduktan sonra bu ülkeye göç edenler oluşturuyor. Yetkililer bu sayının onümüzdeki yıllarda daha da artacağını belirtiyor.

Yapılan istatistiklerde göçten en fazla nasibini alan eyelet Kaliforniya, kent ise Los Angeles.

Geçtiğimiz ay Los Angeles te 200 bin kişi daha ABD vatandaşlığına kabul edildi. Bu sayının artacağı tahmin ediliyor.

Arastırmalar ABD”ye yerleşmek amacıyla göç eden insanların yaşamak için Kaliforniya eyaletini tercih ettiğini gösteriyor. Ülkede yaşayan yabancı nufusun üçte biri Kaliforniaéda yaşıyor. Göçü onlemek amacıyla her yıl güncelleşen yasalara karşın Kaliforniada 8.8 milyon yabancı yaşıyor. Bu sayı ilkedeki toplam yabancı nufusun yüzde 40ını buluyor.

ABD Nufus Ofisinin rakamlarına gore ülkede 28.4 milyon yabancı bulunuyor. Başka bir deyimle ABDde yaşsyan 10 kişiden 1i yabancı ülkeden gelmiş ve burada yaşamını sürdüren göçmen.

Yapılan son istatistikler yabancı nufusun ilk tercihinin Kalifornya eyaleti olduğunu gösteriyor. Resmi verilere gore bu nufusun son 10 yılda 2.9 milyon arttığı ifade ediliyor.

Ülkenin çekim alanı haline gelen eyalettin en gözde kenti Los Angeles. Yaklaşık 13 milyon nufuslu kentin 4.7 milyonu başka bir ülkede doğup yaşamak için Los Angelesi tercih edenlerden oluşuyor. Kentin cazibesi iş alanlarının verimliliğinden kaynaklanıyor. Tarımdan endüstriye, teknolojiden sanata pek çok alan yeni fikirlere ve yeni ufuklara açık. Alanında deneyimli bir kişinin Los Angelesite iş bulma imkanın yüksek oluşu ve gelen yabancıların başarı hikayeleri yeni göçmenlere de ilham kaynağı oluyor.
Los Angeles örneği ABDnin genel göç olayına yaklaşımını özetliyor. Polis yasadışı göç eden kişilerle mücedelede yetersiz kalırken bir şekilde ABDye göç etmiş olanlar kiltürel farklılığın faydalarını saymakla bitiremiyor. 65 yaşındaki Quan Pham farklı kültürlerin bir arada yaşamasının toplumu ayakta tutan etken olduğunu iddia ediyor. 1990 yılında Vietnamdaki yaşamını noktalayıp ABDye göç eden Pham “Farklı kültürlerle biararada yaşamak bir bahçede aynı anda değişik türden çiçek koklamaya benziyor” diyor.

Merkezi Washington da bulunan Göç Araştırma Merkezi Başkanı Steven Camorota, geçtimiz günlered yapıtığı açıklamayla yasal yollardan ABDye gelen ve vatandaslık hakkı kazanan kişilerin işlemlerinin hızlandırılması kararını olumlu karşıladı. Yasadışı göçü özendirdiği yolunda kendisine yöneltilen eleştrilerin haksız olduğunu iddia eden Camorota, “Politik hatalar bu konuda doğru adım atmamızı engelledi. Doğru uygulamalar yaparsak yasal göçün kalitesini arttırabilir yasadışı göçle daha geniş çapta mücadele edebiliriz.” dedi. Ulusal Göç Forumu adlı örgütün başkanı Angela Kelley de ABDye yeni göç eden insanların eskilere oranla farklı bir tutum içinde olmadıklarını, çalışarak emeklerinin karşılığını kazandıklarını belirtti. Los Angeles Kültür Ofisi Genel Müdürü Adolfo Nodala gore kültürel farklılık kentin geişmesinde olumlu bir etken. Kentle ilgili alınacak bir kararın değişik boyutlarda incelendiğine dikkat çeken Nodal, “Bu karar alım sürecini yavaşlatıyor ancakö bu kadar farklı kültürü bir potada eritmeyi başarmış bir kent buna değer” dedi.

6 yıl once Meksikadan kaçan 22 yaşındaki Maria Solis e gore ABD cocuklarının geleceği.

1987 yılında ABDye göç eden Üran asıllı Sia Soli “Tabanığızda farklı yiyeceğe benziyor farklı kültürlerle bir arada yaşamak. Gerri dönmeyi düşünmüyorum. Burada hayat daha rahat ve herşey düzenli” diyor.
Farklı kültürlerin göç ile ilgili görüşleri aynı. Herkes ABDnin sunduğu imkanlardan hoşnut.

Yasadışı yaşayanların sayısı 4.6 milyon
ABDiye her yıl göçedenlerin sayısı 1.2 milyon
Göçedenlerin %51i Meksika ve Güney Amerika ülkelerinden
%67 lise eşitimi almış
Yüzde 36sının yıllık geliri 20 bin dolar
Los Angeles bölgesindeki okullarda okuyan ögrenciler 83 yabancı dil konuşuyor
Mahkemelerde çalışan 675 tercuman 91 farklı dil konuşuyor.