Remzi Gökdağ

1968 yılında Beşiktaş’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 1989’da Cumhuriyet Gazetesi‘nde muhabir olarak başladığı gazetecilik mesleğine 1996’dan sonra farklı gazete ve dergilerde devam etti. “Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü” ve “Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın Gazetecileri” ödüllerini kazandı. Los Angeles, Moskova, Zürih ve Dubai’de yaşadı. Bu süre içinde yaptığı haber ve röportajları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. İlk kitabı Park Otel Olayı 1992’de, 11 Eylül saldırılarının ardından Amerikan medya kuruluşlarının habere yaklaşımını inceleyen kitabı Amerikan Medyasında 11 Eylül 2001 yılında çıktı. Eski İstanbul’un kaybolan günlerini, 20 unutulmaz isimle yaptığı röportajlarla yansıtan Sevgili İstanbul kitabı 2015’te yayınlandı. Son kitabı Başka Şehirler’i 2019’de tamamladı. Kitapta dünyanın farklı kentlerine yapılan yolculuklardan renkli izlenimler anlatılıyor.

Remzi Gökdağ

Röportajlar

01.

27 Nisan 2016’da TRT Kent Radyo’da Sevgili İstanbul kitabının tanıtımı vardı. 20 dakika süren bir söyleşiyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

02.

31.03.2016 tarihinde Sevgili İstanbul TRT Kent Radyo İstanbul’un konuğuydu… Söyleşinin kaydını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

03.

20 Haziran 2005’te Amerikanın Sesi (Voice of America) ile yaptığım röportaj. Konu genel anlamda gazetecilik ve USA Turkish Times.

Muhabir, yazar, dijital yayıncı, gezgin

1989 | İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Muhabirlik döneminde İstanbul alanında uzmanlaştı. İstanbul’da başlayan gazetecilik serüveni ilerleyen yıllarda ABD, Rusya, İsviçre ve BAE’de devam etti.

1993 | Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü‘nü aldı.

1996 | Los Angeles’ta dijital gazetecilik, web tasarımı ve yayıncılık çalışmalarına başladı. Bir yandan geleneksel medyaya haber yaparken bir yandan da internet yayıncılığının kurallarını öğrendi. Online gazetecilik için yeni platformlar oluşturmaya, pratik yapmaya devam etti.  ABD’deki günlük yaşamla ilgili haftalık yazıları Türkiye’deki ulusal gazete ve dergilerde yayımlandı.

1998 | Moskova’da Türk ve Uluslararası haber ajanslarında muhabir olarak çalıştı. Bir yıl kaldığı Moskova’dan Radikal Gazetesi ve Kanal D’ye haber yaptı. Yurt dışında yaşamak hayatının gidişatını değiştirdi ve haber endüstrisi için serbest çalışmaya başladı.

1999 | Rusya macerasına noktayı koyup tekrar ABD’ye döndü ve yaklaşık 9 yıl daha orada yaşadı.

2005 | California’da yayınlanan USA Turkish Times Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.

2008 | Los Angeles’taki düzenine son verdi, İstanbul’a taşındı.

2009 | Kısa bir İstanbul deneyiminden sonra Zürih’e yerleşti. İsviçre’den “geleneksel” medyaya alternatif fikirler üretti, projelerini hayata geçirdi. Zürih’te kaldığı süre boyunca halen yayına devam eden birkaç haber ve medya portalı açtı. Haftalık yazılarına 2013’e kadar Cumhuriyet’te devam etti.

2013 | İstanbul’a döndü ve beş yıl doğduğu kentle özlem giderdi. Yurt dışında kaldığı süre boyunca peşini bırakmayan İstanbul özlemi, üçüncü kitabının temeli oldu. Şehrin eski beyefendileri ve hanımefendileriyle yaptığı röportajlar 2015 yılında Sevgili İstanbul adıyla kitap oldu.

2018 | Dubai’ye taşındı. Çölün sıcağından bunalıp bir kitap daha yazdı. Başka Şehirler adlı kitabı 2019 yılında yayınlandı.

About Remzi Gökdağ

Remzi Gokdag could be described in many ways, but perhaps most efficient words are wanderer and wonderer: across territories, eras, peoples and cultural boundaries. He was born in Istanbul, Turkey. Before traveling the world, he was award-winning journalist. His journeys started when he started to work as a foreign correspondent across the Europe, US and Middle East in the 1990s. The experience has undoubtedly changed him. He is the author of four books. After living in Moscow, Los Angeles and Zurich he moved to Dubai, UAE and currently lives there. He may be there now but always in search for going sowehere else…