Gazeteci, yazar ve dijital yayıncı Remzi Gökdağ, Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. 1968 yılında İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde doğan Remzi Gökdağ, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi devam ederken 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı. İlk kitabı Park Otel Olayı 1992’de yayınlandı.

1993’te “Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü” ve “Çağdaş Gazeteciler Derneği” ödüllerini kazandı. 1996 yılından itibaren mesleğine farklı gazete ve dergilerde devam etti. California’da yayınlanan USA Turkish Times Gazetesi’nin kuruluşunda yer aldı ve Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.

11 Eylül saldırılarının ardından Amerikan medya kuruluşlarının olaya ilişkin haberlerini inceleyen Amerikan Medyası’nda 11 Eylül adlı kitabı 2001 yılında çıktı. Eski İstanbul’un kaybolan günlerini, 20 unutulmaz isimle yaptığı röportajlarla yansıtan Sevgili İstanbul kitabı 2015’te, dünyanın farklı şehirlerine yaptığı yolculuklardan edindiği izlenimlere yer verdiği Başka Şehirler adlı kitabı 2019’de yayınlandı.

Los Angeles, Moskova ve Zürih‘te yaşadı. 2018’de Dubai’ye taşındı. Fırsat buldukça dünyayı tanımaya devam ediyor.

Remzi Gökdağ
Gazeteci, yazar ve dijital yayıncı Remzi Gökdağ, Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır.

1987 | İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdi.

1989 | Cumhuriyet Gazetesi İstanbul Haber Servisi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı.

1993 | Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü‘nü aldı.

1996 | Los Angeles’ta dijital gazetecilik, web tasarımı ve yayıncılık çalışmalarına başladı. Geleneksel medyaya haber yaparken internet yayıncılığını öğrendi. Online gazetecilik için yeni platformlar oluşturdu. Yazıları Türkiye’deki gazete ve dergilerde yayımlandı.

1998 | Moskova’da Türk ve Uluslararası haber ajanslarında muhabir olarak çalıştı. Bir yıl kaldığı Moskova’dan Radikal Gazetesi ve Kanal D’ye haber yaptı. 

1999 | ABD’ye taşındı, 9 yıl Los Angeles’ta yaşadı.

2005 | California’da yayınlanan USA Turkish Times Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.

2008 | Los Angeles’tan İstanbul’a taşındı.

2009 | Zürih’e yerleşti. İsviçre’den “geleneksel” medyaya alternatif fikirler üretti, projelerini hayata geçirdi. Halen yayına devam eden birkaç haber ve medya portalı açtı. Haftalık yazılarına 2013’e kadar Cumhuriyet’te devam etti.

2013 | İstanbul’a döndü. Yurt dışında kaldığı süre boyunca peşini bırakmayan İstanbul özlemi, üçüncü kitabının temeli oldu. Şehrin eski beyefendileri ve hanımefendileriyle yaptığı röportajlar 2015 yılında Sevgili İstanbul adıyla kitap oldu.

2018 | Dubai’ye taşındı. Çölün sıcağından bunalıp bir kitap daha yazdı. Başka Şehirler adlı kitabı 2019 yılında yayınlandı.

2024 | Halen Dubai’de…

KİTAP

Başka Şehirler’de farklı şehirlerin hikayeleri anlatılıyor. Tarih sayfalarında kalan bazı olayları tekrar hatırlamamızı sağlayan kitap, aynı zamanda şehirlerde iz bırakan kişilerin yaşamlarından kesitler sunuyor. 20 kenti, 20 ismin rehberliğinde gezen gazeteci Remzi Gökdağ, okuru düşle gerçek arasında gizemli yolculuklara davet ediyor. Her şehre efsane bir isim rehberlik ediyor. DEVAMI

İstanbul’un hanımefendileri, beyefendileri bu kentte yaşadıkları sürprizleri, hayal kırıklıklarını, çocukluk yıllarının en masum anılarını paylaştı. Röportajlardan geriye kalan notlar kitap oldu. Kitapta anlatılan hikayelerin tamamı eski İstanbul’da yaşandı. Burada doğan ya da sonradan yerleşen 20 kişi şehrin baş döndüren değişimini anlattı. Bazıları bu süreci kabullenirken bazıları itirazlarını dile getirdi. DEVAMI

“İki farklı haber anlayışının birbirinden farklı iki toplumu nasıl bilgilendirdiğini bir kez daha anladım. 11 Eylül’ün bendeki tek tesellisi gelişmeleri Amerikan televizyonlarından izleme imkanı bulmuş olmamdı. Bu korkunç facia, televizyon kanallarınca reyting mücadelesine dönüştürülmedi. Aksine elindeki görüntüleri birbirleriyle paylaşan televizyon kanalları Amerikan medyasında bir ilke imza attı”… DEVAMI

Bir kent suçunun belgesel öyküsü… 1993 yılına dek İstanbul’da yaşayanlar, yolu bu kente düşenler Ayazpaşa sırtlarında yükselen dev bir beton kütleyleyle karşılaşırdı. Koca bir mahalleyi ezen bu devin adı Park Otel’di. Mahallelinin mücadelesine çevreye  saygılı İstanbullular da omuz verdi.

RÖPORTAJ

TRT Kent Radyo’nun konuğu Sevgili İstanbuldu. Röportajı buradan okuyabilirsiniz.

TRT Radyo 1’de Sevgili İstanbul kitabı hakkında konuştuk. Röportaj burada.

20 Haziran  2005’te Amerikanın Sesi (Voice of America) ile yaptığım röportaj. Konu genel anlamda gazetecilik ve USA Turkish Times. Röportajı buradan okuyabilir ya da aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

Remzi Gökdag, a former reporter turned author, has been writing since 1989. He studied at the Communications Faculty of Istanbul University and began his career as a reporter for Cumhuriyet newspaper in 1989. He has received several awards for his journalism. He began his writing career by transforming significant news stories into books, with his first publication being “The Park Hotel Event” in 1992. His second work, “September 11 in the American Media,” examined the media’s handling of the 9/11 attacks. Gökdag’s recent books, “Sevgili İstanbul” and “Başka Şehirler” present the experiences of 20 famous residents from Istanbul and 20 other cities, respectively. These books aim to preserve the memories and historical events of these cities. The selection of cities and their narrators was based on the remarkable individuals who inhabited them and the cities’ unique characteristics. Gökdag identifies himself as a knowledge seeker, writer, blogger, and lifelong traveler. His travels, which began in his youth, have taken him around the world and significantly influence his writing. He believes that traveling provides a more truthful learning experience than reading.