Remzi Gökdağ
Gazeteci, yazar ve dijital yayıncı Remzi Gökdağ, Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır.

Gazeteci, yazar ve dijital yayıncı Remzi Gökdağ, Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır.

Remzi Gökdağ 1968 yılında Beşiktaş’ta doğdu. 1992’de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimine devam ederken 1989’da Cumhuriyet Gazetesi‘nde muhabir olarak çalışmaya başladı.

İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödülleri (Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın Gazetecileri) kazandı. İstanbul’da imar yasalarına aykırı yükselen Park Otel’in mühürlenmesine ve kaçak katlarının yıkılmasına haberleriyle katkıda bulundu.

1998’de ABD‘ye yerleşen Gökdağ, Kaliforniya’nın ilk Türkçe gazetesi USA Turkish Times‘ın kuruluşunda yer aldı, gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlendi.

Çeşitli gazete, dergi ve ajanslarda serbest muhabir olarak çalıştı. Los Angeles, Moskova, Zürih‘te uzun yıllar yaşadı. 2018’de yerleştiği Dubai‘den izlenimlerini yazmaya ve serbest gazeteciliğe devam ediyor.

Gazetecilik Ödülleri

Kitap

  • İlk kitabı Park Otel Olayı 1992’de yayınlandı. Kitapta yasadışı imar uygulamalarıyla İstanbul’un merkezinde yükselen gökdelenin kronolojik öyküsü anlatılıyor.
  • 11 Eylül saldırılarının ardından Amerikan medya kuruluşlarının haber anlayışını inceleyen kitabı Amerikan Medyasında 11 Eylül 2001 yılında çıktı.
  • Eski İstanbul’un kaybolan günlerini, 20 unutulmaz isimle yaptığı röportajlarla yansıtan Sevgili İstanbul kitabı 2015’te çıktı.
  • Dünyanın farklı şehirlerine yaptığı yolculuklardan edindiği izlenimlere yer verdiği Başka Şehirler adlı kitabı 2019’da yayınlandı.

1 – BAŞKA ŞEHİRLER (2019)

Efsanelerin izinde gizemli yolculuklar

Seyahati seviyorsanız, keşfetmeye meraklıysanız bu kitaptan keyif alacaksınız. Geçmişin unutulmaz izlerini hatırlayıp düşsel yolculuğa hazırlanacaksınız. Kitapta yer alan hikayeler ilginç, meraklı ve heyecanlı… Şehirlerin gizli kalmış köşelerini gösterirken yaşam hikayelerini özetliyor. Turistik rehberlerde anlatılmayan hikayelerin her biri özel, tamamı gerçek… Tarihin derinliklerinde kalan bazı olayları tekrar hatırlatıp birbirinden farklı insan manzaralarına ışık tutuyor. (ISBN 9789753903967)

2 – SEVGİLİ İSTANBUL (2014)

Eski İstanbul’dan anılar, gerçek hayat hikayeleri…

İstanbul’un hanımefendileri, beyefendileri bu kentte yaşadıkları sürprizleri, hayal kırıklıklarını, çocukluk yıllarının en masum anıları anlattılar. Geçmişi tekrar yaşadılar… Röportajlardan geriye kalan notlardan Sevgili İstanbul doğdu… Burada doğan ya da sonradan yerleşen 20 kişi şehrin baş döndüren değişimini anlattı. Bazıları bu süreci kabullenirken bazıları itirazlarını dile getirdi. (ISBN 9789753903462 )

3 – AMERİKAN MEDYASINDA 11 EYLÜL

Medyanın habercilik sınavı

11 Eylül terör saldırıları sonrasında çok kısa bir süre içinde dünya çapında son dakika haberi olarak televizyonlarda yer bulmuştu. Günlerce aralıksız bir şekilde New York’tan devam eden yayınların yanı sıra gazeteler de yine aynı şekilde manşetlerini 11 Eylül haberlerine ayırmıştı. İnternetin henüz emekleme döneminde olduğu o günlerde televizyon ve gazeteler kamuoyunun olayları en çok takip ettiği mecralardı. (ISBN 9789753901741)

4 – PARK OTEL OLAYI

Bir kent suçunun belgesel öyküsü…

Kitabın adı “Park Otel Cinayeti” de olabilirdi. Tıpkı polisiye romanlarda olduğu gibi… Olayların gelişimi biraz da bunu çağrıştırıyor. Bir kenti (İstanbul), bir semti (Ayazpaşa), “taammüden öldürmeye tam teşebbüs” var ortada. Ama cinayet girişimi bu kez ölümle sonuçlanmadı, yaralanma düzeyinde kaldı. Çünkü ilk kez bir semtin insanları yani Ayazpaşalılar, bu pervasız gidişe bir dur demek için ayağa kalktılar.(ISBN 9789757787143)

Röportaj


ABOUT REMZI GOKDAG

Remzi Gokdag could be described in many ways, but perhaps most efficient words are wanderer and wonderer.