Sevgili İstanbul adlı kitabım çıktı. Kitapta İstanbul’daki değişimi, dönemin tanığı olan farklı karakterler anlatıyor, eski İstanbul’un unutulmaya yüz tutan günleri 20 kişinin anılarıyla yeniden canlanıyor. Aşağıdaki video kitabın hikayesini özetliyor. Bu adresten kitapla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Eski günlerin İstanbul’unu özleyenlere masal tadında bir kitap!

İstiklal Caddesi’nde yürürken hala Nostaljik Tramvay’la karşılaşıyoruz ama yürüdüğümüz mekan birkaç yıl öncesinin Beyoğlu’su mu? Levent’in iki katlı, bahçeli evlerinden bazıları orada duruyor, ama o evler artık Levent’i ne kadar temsil ediyor? Şehir hatları vapurları eski hatlarında gidip gelmeye devam ediyor ama o vapurlardan görünen İstanbul 20 yıl öncesinin İstanbul’u mu? Bu soruların peşine düşen Remzi Gökdağ, İstanbul’un geçmişine doğru bir yolculuğa çıktı. Farklı kesimlerden 20 kişiye eski İstanbul’u sordu, İstanbul hatıralarını dinledi. İstanbul’un unutulan bir dönemine yapılanı bu yolculuktan geriye kalan röportajlar Sevgili İstanbul adlı kitapta bir araya geldi. Kaybolan İstanbul’un görgü tanıkları, kentin beyefendileri ve hanımefendilerinin gerçek hayat hikayeleri eşliğinde bir İstanbul masalına ne dersiniz?

Onların İstanbul’u

Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul – Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ’ın üçüncü kitabı Sevgili İstanbul’da adı İstanbul’la bütünleşmiş 20 isimle yapılan röportajlar yer alıyor. İstanbul’da doğan ya da çeşitli zamanlarda İstanbul’a yerleşen bu isimlerin ortak özelliği yaşadıkları kente “Benim İstanbul’um” diyebilmeleri. Aralarında Ara Güler, Hıfzı Topuz, Halit Kıvanç, Muhterem Nur gibi isimlerin bulunduğu isimler bugün yok olan, unutulan ve bir daha yaşanamayacak bir dönemini yeniden hatırlatıyor.

Sevgili İstanbul: Bir rüya mıydı yaşadığımız?

Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul – Remzi Gökdağ

 

Sayfalar arasında gezinirken İstanbul’un başdöndüren değişimini 20 kişinin penceresinden izleyeceksiniz. O günlerin İstanbul’uyla kendi İstanbul’unuzu karşılaştırabileceksiniz. Eyüpsultan’da güvercinlere yem atan küçük kızın mutluluğuna, Beyazıt’tan Sultanahmet’teki okuluna yürüyerek giden çocuğun heyecanına, Narlıkapı Çıkmazı’nda kesişen hayatlara, Nevizade’nin dününe, Yeşilçam’ın parlak yıllarına tanık olacaksınız. Fatih’in ahşap evlerinden yükselen kömür dumanını da Nişantaşı sokaklarındaki parfümü de koklayabileceksiniz.

Anlatılanlar eski İstanbul günlerine yapılan bir yolculuk gibi

19560707

 

Geçmişten günümüze kentte yaşanan hızlı değişimi tarırlatmaya çalıştığını söyleyen Remzi Gökdağ, İstanbul’da yaşayan herkesin kentin geçmişini, kültürünü ve alışkanlıklarını bilmekle yükümlü olduğunu belirtiyor. “Ben İstanbul’un unuttuğum detaylarını, kentin bir daha asla yaşanamayacak o dönemine tanıklık etmiş kişilerin anılarında yakalayabildim” diyen Gökdağ ekliyor: “Şimdi sıra sizde… Kitapta yer alan bu anıları okurken kendi İstanbul’unuzdan kesitler bulabilecek misiniz? Eski İstanbul’un bugün var olmayan köşelerini hatırlayabilecek misiniz?”

Tarihi koruyarak da geleceğe ulaşabiliriz

İstanbul konusunda uzun yıllar araştırma yapan, pek çok habere imza atan gazeteci Remzi Gökdağ, Sevgili İstanbul adlı kitabı yazma nedenini şöyle anlatıyor:

“İstanbul değişiyor. Bu değişim olurken kentin sadece yolları, ulaşımı, mimarisi yenilenmiyor, yüzlerce yıldır arayıp bulamadığı kimliği de biçimleniyor. Uzun zamandır o günleri tamamen unutmadan bir şeyler yapmak gerektiğinin farkındaydım. Günümüzde eskiye ait her şeyi yıkarak yenileşebileceğimizi sanıyoruz. Oysa tarihi koruyarak da geleceğe ulaşabiliriz. Bu seçim bizim elimizdeydi ama zaman içinde çok fırsat kaçırdık. Ancak hala kentin geçmişine ait bazı şeylerin kurtarılabileceği umudu taşıyorum. Ben eski günleri hatırlatmak adına böyle bir çalışma yaptım. İstanbul’u seven herkes bu kitapta anlatılanlardan bir ders çıkarabilir, eski İstanbulluların anılarından yola çıkıp kentteki yaşamın ayrıntılarını öğrenebilir, kent kültürünün gelişmesine katkıda bulunabilir.”

Sevgili İstanbul kitabında kimler var?

Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul – Remzi Gökdağ

 

Kitapta farklı alanlardan adı İstanbul’la bütünleşmiş 20 kişiye ait anılar var. İstanbul’da doğan ya da çeşitli zamanlarda İstanbul’a yerleşen bu kişilerin ortak özelliği yaşadıkları kente “Benim İstanbul’um” diyebilmeleri. Sevgili İstanbul’da anılarını paylaşan isimler:
Safa Önal, Ara Güler, Hıfzı Topuz, Doğan Kuban, Nurettin Sözen, Adalet Ağaoğlu, Hamdi Arpacı, Murat Belge, Hasan Pulur, Haldun Hürel, Muhterem Nur, John Freely, Oğuz Atalay, Müjdat Gezen, Aydın Boysan, Halit Kıvanç Rüknü Özkök, Yorgo Okumuş, Haldun Dormen, Oktay Akbal.

Remzi Gökdağ Hakkında

Sevgili İstanbul - Remzi Gökdağ
Sevgili İstanbul – Remzi Gökdağ

1968 yılında Beşiktaş’ta doğdu. 1991′de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. 1989 yılında başlayan gazetecilik serüvenine çeşitli gazetelerde devam etti. İstanbul’u konu alan haber ve roportajlarıyla 1993 Gazeteciler Cemiyeti “Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü” ve Çağdaş Gazeteciler Derneği “Başarı Ödülü”nü kazanan Remzi Gökdağ’ın Park Otel Olayı ve Amerikan Medyasında 11 Eylül adlı yayınlanmış iki kitabı bulunuyor. Detaylı bilgi burada..

Söyleşiler

1. 27 Nisan 2016 günü TRT Kent Radyo’da Sevgili İstanbul kitabının tanıtımı vardı. Programda kitapla ilgili yaklaşık 20 dakika süren bir söyleşi yaptık. Kaydı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

 

 

2. 31.03.2016 tarihinde Sevgili İstanbul TRT Kent Radyo İstanbul’un konuğuydu… Yayını dinleyemeyenler, kaçıranlar söyleşimizin kaydını aşağıdaki linkte bulabilir, programı baştan sona (yaklaşık 20dk.) dinleyebilirsiniz.

TRT Kent Radyo 27.04.2016