Başka Şehirler

Başka Şehirler – Remzi Gökdağ’ın yeni kitabı Başka Şehirler, E Yayınları’ndan çıktı. Keşfetme merakımızı irdeleyen, gerçekle düş arasında uzanan yolculuklara zemin hazırlayan kitapta mekânlar insanları, insanlar mekânları anlatıyor.
Başka Şehirler - Remzi Gökdağ

20 kenti, 20 ismin rehberliğinde gezen Remzi Gökdağ, okuru düşle gerçek arasında gizemli yolculuklara davet ediyor. Her şehre efsane bir isim rehberlik ediyor. Yolculuklar Alp Dağları’nın büyüleyici yamaçlarından ‘Vahşi Batı’nın çöllerine uzanıyor.

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ

BAŞKA ŞEHİRLER

Efsane isimlerin izinde gizemli yolculuklar

Remzi Gökdağ

Seyahati seviyorsanız, keşfetmeye meraklıysanız bu kitaptan keyif alacaksınız. Geçmişin unutulmaz izlerini hatırlayıp düşsel yolculuğa hazırlanacaksınız. Kitapta yer alan hikayeler ilginç, meraklı ve heyecanlı… Şehirlerin gizli kalmış köşelerini gösterirken yaşam hikayelerini özetliyor. Turistik rehberlerde anlatılmayan hikayelerin her biri özel, tamamı gerçek… Tarihin derinliklerinde kalan bazı olayları tekrar hatırlatıp birbirinden farklı insan manzaralarına ışık tutuyor.

GİZEMLİ YOLCULUKLAR

Marco Polo’nun Cenova şehriyle başlıyan kitabın kapağında Cenova’nın ünlü deniz feneri var. Remzi Gökdağ‘a göre bu şehir diğerlerine göre ayrıcalıklı… Cenova asırlar önce dünyayı keşfetmek için yola çıkan kaşiflere esin kaynağı olmuş, Avrupa’yı uzak denizlerin bilinmez limanlarına bağlamış.

Günümüzde sıradan bir Avrupa şehri gibi görünse de pek çok görkemli olaya tanık olmuş. Şehrin o günlerini hatırlatan yazar, bugünkü sokaklarında kısa bir yolculuğa çıkıyor ve Cenova’nın yıllar içinde yaşadığı değişimi özetliyor.

“Kendimi her şeyden önce bilginin peşinde koşan biri olarak görüyorum. Geçmişte muhabirdim, bazen de gazeteci olarak anıldım, kitaplarımdan sonra yazar diyenler oldu. İnternet dönemiyle birlikte blogger da oldum ama aslında kendimi bildim bileli gezginim. Merak ettiğim konuların peşine düştüm, farklı coğrafyalara sürüklendim. Gördüğüm şehirler, tanımadığım kültürler ufkumu açtı. Sonuçta gezilerimden edindiğim bilgiler yazılarıma yansıdı.” 

Remzi Gökdağ

Yirmi insan, yirmi mekan…

Kitap yirmi bölümden oluşuyor. Her bölümde farklı bir şehir ve o şehirle özdeşleşen bir isim anlatılıyor:

Cenova – Marco Polo
Amsterdam – Rembrandt
Los Angeles – Charles Bukowski
Berlin – Marlene Dietrich
Pamplona – Ernest Hemingway
Paris – Robert Doisneau
Prag – Milan Kundera
Zürih – Lenin
San Francisco – Jack Kerouac
Palermo – Lampedusa
Luzern – Mark Twain
Taos – Kit Carson
Los Alamos – Oppenheimer
Porto – J.K. Rowling
Monterey – Jimi Hendrix
Bilbao – Frank Gehry
Bern – Albert Einstein
Death Valley – Walter Scott
Mainfeld – Johanna Spyri
Arizona – Geronimo

BASINDA BAŞKA ŞEHİRLER

KONULAR

geri
Seyşeller’de 4 gün

Seyşeller’de 4 gün

Hint Okyanusu’nun gözde tatil mekânı Seyşeller, dinlenmek ve yorgunluk gidermek

ileri
Hayat, devam eden bir yolculuksa eğer
Pazar Yazıları - Remzi Gökdağ

Hayat, devam eden bir yolculuksa eğer

“Farklı yolculuklarda, bilinmeyen duraklarda yollarımızın tekrar kesişmesi