Kentimizin takımı yine sampiyon. Lakers bugün NBA kupasını üst üste üçüncü kez Los Angeles’a getirdi. Zaferlerine bir yenisi eklendi. Kırılması güç bir rekora gidiyor Lakers. Takımın bu başarısı da kentin altını üstüne getirmeye yetiyor.

Hidayet Türkoğlu’nun da oynadığı Sacremento Kings’i, ardından New Jersey Nets’i zorlanmadan dize getiren Lakers için bu yılki şampiyonluk pek zor olmadı. Kobe’li, Shaq’lı ekip için bugün düzenlenen kutlamalar günler öncesinden hazırlanmıştı bile. Çarşamba günkü son maçı New York’ta kazanan Lakers için bugün Los Angelas’ta karnaval vardı.

Kent tarihi günlerinden birini daha yaşadı bugün. Yaklaşık 1 milyon kişi kutlamaları yapılacağı şehir merkezindeydi. Kent mor ve sarı renklere boyandı. Belediye başkanı bugünü Lakers Günü ilan etti. Kentteki resmi kuruluşlar da Lakers tatili nedeniyle kapalıydı.

Lakers oyuncularının da katıldığı kutlamalara sadece Los Angeles’ta yaşayanlar değil ABD’nin çeşitli kentlerinden çok sayıda taraftar katıldı. Farklı dilleri konuşan, farklı dinlere inanan bir kültür mozağiyi vardı kent merkezinde. 1 milyon kişi bir nefes oldu, ‘Go Lakers…’ sloganları kentte yankılandı.

Basketbolcuları üstü açık bir otobüste kent sokaklarında gezerken, Lakers kızları da bir başka araçtan taraftarları çoşturmaya devam etti. Yediden yetmişe herkesin üzerinde Lakers forması vardı. Bu formalarda dikkat çeken ortak bir özellik 34 numaraydı. Shaq’ın yıllardır giydiği bu forma Los Angeles’ın icat ettiği yeni bir moda oldu.

Pizzacılar biber ve domatesleri mor ve sarı renklere boyayıp müşterilerine Lakers pizzası sunarken, seks skandalından bir türlü kurtulamayan kilisede Lakers vaazları verildi. Barlarda Lakers kokteyleri en çok satan içki oldu. Ýşyerlerine yeni bulaşan Lakers hastalığı günlük iş yaşamını aksattı. Otobüs ve metronun hatlarının yazılı olduğu elektronik panolarda kalkış ve varış istikametleri Lakers olarak göründü. Otoyollarda arka arkaya seyreden altı araçın tavanına yazdıkları harfler yine Lakers’tı. Palmiyelerden Lakers yaprakları döküldü, okyanusun dalgaları sahile Lakers yazıdı.

Basketbolun kalbinin attığı kıtada basketbolseverlerin kalbi bugün Los Angeles’ta atıyordu. Lakers’ın bu tarihi başarasının kutlamaları önümüzdeki günlerde de sürecek. Film endüstrisiyle iç içe olan bu kentin basketbol takımı için dev sütüdyolar da boş durmayacak. Beyazperde yakında Lakers’ı dünyaya kendi dillerinde pazarlayacak. Herkes bir uğraş içinde yani.

Futbol kültüründen gelen yabancılar olarak biz de Laker’s’ı alkışladık. Bu olağanüstü takımın performansına ve başarısına yabancı kalmak imkansız. Her ne kadar Kore ve Japonya’daki dünya şampiyonasına odaklanıp gecelerimizi TV karşısında uykusuz geçirsek de basketbol ile yatıp kalkan bu kentin bir sakini olarak Lakers’ın başarısıyla bir anda kendimizi sokakta kutlamaların ortasında bulduk.

14 Haziran 2002