Kitabın adı “Park Otel Cinayeti” de olabilirdi. Tıpkı polisiye romanlarda olduğu gibi.. Olayların gelişimi biraz da bunu çağrıştırıyor. Bir kenti (İstanbul), bir semti (Ayazpaşa), “taammüden öldürmeye tam teşebbüs” var ortada. Ama cinayet girişimi bu kez ölümle sonuçlanmadı, yaralanma düzeyinde kaldı. Çünkü ilk kez bir semtin insanları yani Ayazpaşalılar, bu pervasız gidişe bir dur demek için ayağa kalktılar. Onların bu mücadelesine çevreye, kente, demokrasiye saygılı İstanbullular da omuz verdi ve sivil dayanışmanın bir zaferi sergilendi.

Park Otel Olayı, Turizmi Teşvik Yasası ile kentlerin, kıyıların, SİT alanlarının buradaki tüm çevre ve toplumsal değerlerin, iş bitirici yatırımcı çevrelerce nasıl yağmalandığını gösteren yüzlerce örnekten yalnızca biridir.

Hukuka aykırılığı ve şehircilik bilimiyle alay eden kimliğiyle kamuoyunun karşı çıktığı Park Otel üç yıl boyunca nasıl özgürce yükselebildi?

Sivil ve resmi yetkililerin oluşturduğu ittifaka karşı bu inşaat demokrasiye nasıl meydan okudu?

Park Otel Olayı - Remzi Gökdağ
23 Mayıs 1993 tarihli Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki

Bu akıl almaz gidişe Danıştay nasıl dur dedi?
Yayın Yılı: 1992; 62 sayfa; 3. Hm.; 13,5×19,5 cm; Karton Kapak; ISBN:9757787140; Konu: İstanbul kitapları/İnceleme; Diğer/Çevre-doğa; Sosyoloji/Kentleşme.

23 Mayıs 1993 tarihli Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki