Kumburgaz çıkışına bir soluk

Kumburgaz- Selimpaşa yolu yarın tek yönlü olarak hizmete giriyor. Yolun açılmasıyla Kumburgaz’daki trafik yoğunluğunun azalacağı bildirildi.

İstanbul Haber Servisi – 10 eylülde açılması planlanan Mahmutbey-Kınalı paralı otoyolunun Kumburgaz-Selimpaşa bölümü yönlü olarak yarın hizmete açılacak. Otoyolun 8 kilometre uzunluğundaki Selimpaşa-Kumburgaz arasındaki bölümünün hizmete açılmasıyla Kumburgaz gişelerinde meydana gelen sıkışıklığın azalacağını belirten yetkili-ler, “Yolun bir bölümünü Kumburgaz gişelerinde meydana gelen kuyrukları azaltmak amacıyla bu pazar günü hizmete açacağız. Böylece Kumburgaz gişesinde hafta sonları yaşanan sıkışıklık azalacak” dedi.

37 kilometrelik Mahmutbey Kumburgaz paralı otoyolu E-5 üzerindeki trafiğin önemli bölümünü E-6’ya çekerek E-5’in yükünü hafifletiyor. Sürücüler Mahmutbey’den Kumburgaz’a 20 dakuyrukta sürücüler yaklaşık 1 saat bekliyor. Otoyolun Kumburgaz çıkışında hafta sonları yaşanan bu karışıklıklar zaman zaman görev lilerle sürücüler arasında sert tar- tışmalara da neden oluyor. Oto- yolun Mahmutbey girişindeki gi- şelerin tamamının işletmeye alın- maması nedeniyle Mahmutbey: deki girişte de bazı karışıklıkların olduğunu söyleyen yetkililer, Se- limpaşa yolunun tamamlanıp gi- şelerin açılmasıyla Kumburgaz’da- ki yükün hafifleyeceğini söylüyorlar. Şu anda Selimpaşa’da sadece iki gişeden girişin yapılacağını söyleyen yetkililer, “KumburgazSelimpaşa yolu ile ilgili çalışmalarımız bütün hızıyla sürüyor. Pazar günü Selimpaşa-Kumburgaz yolunun tek yönünü trafige açacağız. Amacımız Kumburgaz’daki sıkışıklığı gidermek” diyor.

E-5 otoyoluna paralel olarak yapılan ve Avrupa transit otoyolunun bir parçasını oluşturan Mahmutbey-Kumburgaz otoyolunda araçlar Hadımköy, Çatalca ve Kumburgaz kavşaklarından çı- kış yapabiliyor. “Kapalı sistem” adı verilen bilgisayarlı sistemin uygulandığı yolda araçlar giriş yaptıkları gişede özel bir kutunun düğmesine basarak bilet alıyor. Otobanda çıkış yaptığı gişeye bileti veren sürücüler mesafeye ve aracın cinsine göre 3 bin lira ile 35 bin lira arasında ücret ödüyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın pazar günü açılısını yapacağı Kınalı-Sakarya otoyolunun bir parçası olan Çamlıca-Gebze otoyolunda da son hazırlıklar yapılıyor. 40 kilometre uzunluğundaki otoyolda üç gidiş üç geliş şeridi bulunuyor. 117 milyon dolara mal olan otoyolun Bakkalköy kesiminde gişeler bulunuyor. Buradan giriş yapan araçlar otoyolla Gebze’ye kadar gidebiliyor. Şimdilik Gebze’ye kadar herhangi bir yerden çıkışı olmayan yolda Samandıra, Kurtköy ve Şekerpınar’da bulunan kavşak ve çıkış gişeleri tamamlandığında araçlar buralardan çıkış yapabilecek. Yetkililer İzmit-Adapazarı arasında yapımı devam eden diğer otoyolun eylül ayında tamamlanmasıyla İstanbul’dan giriş yapan araçların bu yolu rahatlıkla kullanabileceklerini İstanbul-Adapazarı arasındaki mesafenin 1 saate ineceğini söylediler.

25 Ağustos 1990 Sayfa 9

Gazeteci, yazar ve dijital yayıncı Remzi Gökdağ, Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır.

1990 yazıları

Şile’yi SİT kararı kurtaracak

31 milyara ihale edilen Şile-İstanbul otoyolunun getireceği çarpık yapılaşmaya önlem Şile’nin İstanbul’a yakınlığı ve doğal güzelliğinin

Yalılar ‘kurtarıcı’ bekliyor

‘Yalını yıkma sat’ Saçaklarını rüzgârlara, temellerini dalgalara bırakmış, hatıralarıyla beraber tarihe gömüleceği günü bekleyen harap yalılar