Adalar çöp kokuyor

20 ağustosta çalışmama kararı alan 215 temizlik işçisi, 850 milyon lira birikmiş alacakları olduğunu belirterek, haklarını alıncaya kadar eylemi sürdürmeye kararlı olduklarını söylüyorlar. Adalar Belediye Başkanı Recep Koç ise Adalar’ın Anakent Belediyesi’nin baskısı altında olduğunu belirterek tüm yetkilileri çözüm için yardımcı olmaya çağırıyor.

İstanbul’un prens adaları olarak bilinen Kınalı, Burgaz, Heybeli ve Büyükada, toplu sözleşme farkını ve ağustos ayı maaşlarını alamayan temizlik işçilerinin işi bırakma eylemi nedeniyle çöp kokuyor. Sıcak havaların da etkisiyle çevreye dayanılmaz kokular yayan çöpler ada sakinlerinin yoğun şikâyetlerine neden olurken, adaya dinlenmek için gelenleri de olumsuz yönde etkiliyor. Ana caddelerde vatandaşlar tarafından toplattırılan çöp yığınları ara sokaklarda günden güne büyüyor.

Son günlerde Adalar Belediyesi ile Anakent Belediye Başkanı arasında anlaşmazlığa neden olan ve Maliye Bakanı Adnan Kahveci ile Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen arasında sözlü tartış maya yol açan Adalar ilçesindeki temizlik işçilerinin eylemi 8. gününü doldurdu. Toplu sözleşme farklarını alamayan ve 14 ağustosta ödenmesi gereken maaşları ödenmeyen temizlik işçileri 20 Ağustos Pazartesi sabahı çalışmama kararı aldı.

Adalar Belediyesi’nden 850 milyon lira birikmiş alacağı bulunan toplam 215 temizlik işçisi hakları olan toplu sözleşme farkını ve maaşlarını alıncaya kadar eylemlerini sürdürmeye kararlı olduklarını belirtiyorlar. Adalar Belediye Başkanı Recep Koç’un “İşe başlayın, ücretlerinizi ödeyeceğiz” şeklindeki çağrısını “gerçekçi” bulmayan işçiler, “Belediye başkanı hem işçilere verecek kadar paramız yok diyor, hem de işe başlayın paranızı öderim şeklinde konuşuyor” diyerek maaşlarını almadan işbaşı yapmayacaklarını söylüyor.

Nurettin Sözen ile Adnan Kahveci arasında sözlü tartışmalara neden olan temizlik işçilerinin eyleminden en çok etkilenen ada Büyükada. 8 günlük eylemde piskokular ve sokakları kaplayan çöp yığınları İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Adalar’ın görünümünü bozuyor. Mavi poşetlere konan çöpler kaldırımlarda uzayıp giderken, özellikle faytonların geçtiği cadde kenarlarında atların dışkıları birikiyor.

Maaşlarının ödenmemesi nedeniyle zor durumda olduklarını belirten temizlik işçileri de Adalar Belediyesi’nin kaynak yaratıp işçi ücretlerini ödemesi gerektiğini söylüyorlar. Sorumluluğun tamamen Adalar Belediyesi’ne ait olduğu görüşündeki 215 temizlik işçisi her gün Adalar Belediye binasının arkasındaki sokakta maaşlarının ödeneceği günü sabırsızlık la bekliyor. İçlerinden Galip Karaoğlu, toplam 45 gündür para alamadıklarını, toplu sözleşmeden kaynaklanan alacak haklarını alamadıklarını söyleyerek, Adalar Belediyesi’nin işçi ücretlerini en kısa zamanda ödemesi gerektiğini belirtiyor. 2 çocuk babası Karaoğlu, ev kirasını ödeyemediklerini, akrabalarından aldıkları para ile idare ettiklerini belirterek, “Minibüse binecek paramız yok. Çoluk çocuk para bekliyor. Durumu muz çok kötü” derken, 3 çocuk babası Mehmet Yılmaz da “Öğle yemeği yemeden evine dönen çok arkadaşımız var. Gerçekten kötü durumdayız. Ama hakkımız alıncaya kadar eylemimizi sürdürmeye kararlıyız” diyor.

Anadolu Yakası Temizlik Şube Sorumlusu Hüseyin Acar Adalar Belediye Başkanı Recep Koç’un Politik davrandığını, maaşların Adalar Belediyesi’nce ödenmesi gerektiğini belirterek şunları söylüyor:

“Sayın Recep Koç bize ‘Anakent Belediyesi para vermediği için paranızı ödeyemiyoruz’ diyor. Yükü Anakent’e yıkıp sorumluluktan kurtulamaz. Bize ‘Para olursa vereceğim’ diyor. Oy aldığı bölgelere yatırım yapan, diğer giderlerini karşılayan Adalar Belediyesi sıra işçilerinin ücretini ödemeye gelince ‘para yok’ diyor. Belediye önce işçisinin ve memurunun maaşını düşünmek zorunda.”

Adalar Belediye Başkanı Recep Koç konuyla ilgili sorumuzu şöyle yanıtlıyor: “Adalar Belediyesi Anakent Belediyesi’nden ayrı bir yönetim değil. Adanın sorunu İstanbul’un sorunundan ayrılamaz. Adalar şu anda gerçekten Anakent Belediyesi baskısı altında…

Recep Koç dün düzenlediği basın toplantısında da “Diliyorum Tanrı bu sıkıntıyı Sözen’in başına versin” dedi.

SHP Adalar İlçe Başkanı Baki Akpolat da Recep Koç’un yasalara uygun davranmadığını belirterek şunları söyledi: “Adalar’daki kaçak yapılaşma ile ilgili olarak 11 adet dosyada suç duyurusunda bulunduk. Bu konuda hâlâ herhangi bir yasal işlem yapılmadı. Recep Koç bu konuda samimi davranmıyor. 26 Mart’tan sonra Anakent Belediyesi Başkanı Nurettin Sözen, Recep Koç için, ‘Yasaları aynen uygulayın, yanınızdayım’ demiştir. Oysa bugün Adalar’da pek çok kaçak yapı yükseliyor. Kamu arazileri üzerinde yapılar yükseliyor ve istenilen dosyaları anakente göndermiyor. Buna karşın anakentten yardım bekliyor.”

29 Ağustos 1990 Sayfa 8

Gazeteci, yazar ve dijital yayıncı Remzi Gökdağ, Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır.

1990 yazıları

Şile’yi SİT kararı kurtaracak

31 milyara ihale edilen Şile-İstanbul otoyolunun getireceği çarpık yapılaşmaya önlem Şile’nin İstanbul’a yakınlığı ve doğal güzelliğinin

Yalılar ‘kurtarıcı’ bekliyor

‘Yalını yıkma sat’ Saçaklarını rüzgârlara, temellerini dalgalara bırakmış, hatıralarıyla beraber tarihe gömüleceği günü bekleyen harap yalılar