Remzi Gökdağ Hakkında

Remzi Gökdağ 1968 yılında Beşiktaş’ta doğdu, İstanbul’da büyüdü ama yaşamının büyük bölümünü “Başka Şehirler”de geçirdi. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan (İ.Ü. İletişim Fakültesi) mezun oldu. Cumhuriyet Gazetesi‘nde başlayan meslek yaşamına 1996’dan sonra farklı gazete ve dergilerde devam etti. Muhabirlik günlerinde İstanbul konusunda uzmanlaştı. Haber ve röportajları çeşitli meslek kuruluşlarınca ödüllendirildi. Park Otel Olayı, Amerikan Medyasında 11 Eylül, Sevgili İstanbul ve Başka Şehirler adlı kitapların yazarıdır.

Muhabir, yazar, dijital yayıncı, gezgin

1989 | İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Muhabirlik döneminde İstanbul alanında uzmanlaştı. İstanbul’da başlayan gazetecilik serüveni ilerleyen yıllarda ABD, Rusya, İsviçre ve BAE’de devam etti.

1993 | Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü‘nü aldı.

1996 | Los Angeles’ta dijital gazetecilik, web tasarımı ve yayıncılık çalışmalarına başladı. Bir yandan geleneksel medyaya haber yaparken bir yandan da internet yayıncılığının kurallarını öğrendi. Online gazetecilik için yeni platformlar oluşturmaya, pratik yapmaya devam etti.  ABD’deki günlük yaşamla ilgili haftalık yazıları Türkiye’deki ulusal gazete ve dergilerde yayımlandı.

1998 | Moskova’da Türk ve Uluslararası haber ajanslarında muhabir olarak çalıştı. Bir yıl kaldığı Moskova’dan Radikal Gazetesi ve Kanal D’ye haber yaptı. Yurt dışında yaşamak hayatının gidişatını değiştirdi ve haber endüstrisi için serbest çalışmaya başladı.

1999 | Rusya macerasına noktayı koyup tekrar ABD’ye döndü ve yaklaşık 9 yıl daha orada yaşadı.

2005 | California’da yayınlanan USA Turkish Times Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.

2008 | Los Angeles’taki düzenine son verdi, İstanbul’a taşındı.

2009 | Kısa bir İstanbul deneyiminden sonra Zürih’e yerleşti. İsviçre’den “geleneksel” medyaya alternatif fikirler üretti, projelerini hayata geçirdi. Zürih’te kaldığı süre boyunca halen yayına devam eden birkaç haber ve medya portalı açtı. Haftalık yazılarına 2013’e kadar Cumhuriyet’te devam etti.

2013 | İstanbul’a döndü ve beş yıl doğduğu kentle özlem giderdi. Yurt dışında kaldığı süre boyunca peşini bırakmayan İstanbul özlemi, üçüncü kitabının temeli oldu. Şehrin eski beyefendileri ve hanımefendileriyle yaptığı röportajlar 2015 yılında Sevgili İstanbul adıyla kitap oldu.

2018 | Dubai’ye taşındı. Çölün sıcağından bunalıp bir kitap daha yazdı. Başka Şehirler adlı kitabı 2019 yılında yayınlandı.

Düşüncelerinizi yazmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir