İstanbul’un geçmişine yolculuk: Sevgili İstanbul

E-Yayınları’ndan çıkan “Sevgili İstanbul” tüm kitapçılarda.

Eski günlerin İstanbul’unu özleyenlere masal tadında bir kitap!

Unutulan İstanbul’un görgü tanıkları o günleri anlatıyor. Gerçek hayat hikayeleri eşliğinde bir İstanbul masalına ne dersiniz?

Remzi Gökdağ’ın son kitabı Sevgili İstanbul raflarda yerini aldı. E- Yayınları’ndan çıkan kitapta İstanbul’daki değişim, o günlerin tanığı olan farklı isimlerin gözünden anlatılıyor. Eski İstanbul’un unutulan mekanları, alışkanlıkları 20 kişinin anılarıyla yeniden canlanıyor. Aralarında Muhterem Nur, Ara Güler, Hıfzı Topuz, Halit Kıvanç ve Safa Önal gibi isimlerin bulunduğu ünlüler bugün unutulan ve bir daha yaşanamayacak günlerin İstanbul’unu dile getiriyor. Hayatlarının önemli dönüm noktalarında bu kentin sokaklarında neler yaşadılar? Hangi semtlerde oturdular? Nerelerde eğlendiler? Geriye dönüp baktıklarında en çok neyi özlüyorlar? Bu soruların yanıtları röportaj yapılan kişilerin masal tadındaki anlatımlarıyla kitapta yer alıyor.

Onların İstanbul’u

İstanbul’da doğan ya da çeşitli zamanlarda İstanbul’a yerleşen bu kişilerin ortak özelliği yaşadıkları kente “Benim İstanbul’um” diyebilmeleri. Sayfalar arasında gezinirken İstanbul’un başdöndüren değişimini 20 kişinin penceresinden izleyeceksiniz. O günlerin İstanbul’uyla kendi İstanbul’unuzu karşılaştırabileceksiniz. Eyüpsultan’da güvercinlere yem atan küçük kızın mutluluğuna, Beyazıt’tan Sultanahmet’teki okuluna yürüyerek giden çocuğun heyecanına, Narlıkapı Çıkmazı’nda kesişen hayatlara, Nevizade’nin dününe, Yeşilçam’ın parlak yıllarına tanık olacaksınız. Fatih’in ahşap evlerinden yükselen kömür dumanını da Nişantaşı sokaklarındaki parfümü de koklayabileceksiniz.

kitap

“Bir rüya mıydı yaşadığımız?”

Geçmişten günümüze yaşanan hızlı değişimin kent mirasını yok ettiğini söyleyen Remzi Gökdağ, “Geriye dönüp baktığımızda eski İstanbul günleri unutulmuş bir masal gibi. Beyoğlu anıları, Boğaz’ın vapurları, Göztepe’nin köşkleri, Yenikapı’nın bostanları artık çok gerilerde kaldı. Bugünkü İstanbul’la dünkü İstanbul arasında çok büyük farklar var.” diyor.

İstanbul’un unutulan detaylarını o döneme tanıklık etmiş kişilerin anılarında yakalayabildiğini belirten Gökdağ şunları söylüyor: “Şimdi sıra sizde… Kitapta yer alan bu anıları okurken kendi İstanbul’unuzdan kesitler bulabilecek misiniz? Eski İstanbul’un bugün var olmayan köşelerini hatırlayabilecek misiniz?”

“Bizler İstanbul’u böyle tanıdık, böyle sevdik”

rg

İstanbul konusunda uzun yıllar araştırma yapan, pek çok habere imza atan gazeteci Remzi Gökdağ, kitabı yazma nedenini şöyle anlatıyor:

“O günleri tamamen unutmadan bir şeyler yapmak gerekiyordu. Eskiye ait herşeyi yıkarak yenileşebileceğimizi sanıyoruz. Oysa tarihi koruyarak da geleceğe ulaşabiliriz. Bu seçim bizim elimizdeydi ancak zaman içinde bu fırsat kaçırdık. Artık geriye dönüşü olmayan bir yoldayız. İstanbul’un eski günleri hatırlatmak adına böyle bir çalışma yaptım. İstanbul’u seven herkes bu kitapta anlatılan anılardan ders çıkarabilir, eski İstanbulluların tanıklıklarından yola çıkıp kentteki yaşamın ayrıntılarını öğrenebilir, kent kültürünün gelişmesine katkıda bulunabilir.”

Kitapta kimler var?

kisiler

Sevgili İstanbul’da anılarını paylaşan isimler şöyle:
Safa Önal, Ara Güler, Hıfzı Topuz, Doğan Kuban, Nurettin Sözen, Adalet Ağaoğlu, Hamdi Arpacı, Murat Belge, Hasan Pulur, Haldun Hürel, Muhterem Nur, John Freely, Oğuz Atalay, Müjdat Gezen, Aydın Boysan, Halit Kıvanç Rüknü Özkök, Yorgo Okumuş, Haldun Dormen, Oktay Akbal.

Remzi Gökdağ Hakkında

insta2_web

1968 yılında Beşiktaş’ta doğdu. 1991′de İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. 1989 yılında başlayan gazetecilik serüvenine çeşitli gazetelerde devam etti. İstanbul’u konu alan haber ve roportajlarıyla 1993 Gazeteciler Cemiyeti “Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü” ve Çağdaş Gazeteciler Derneği “Başarı Ödülü”nü kazanan Remzi Gökdağ’ın Park Otel Olayı ve Amerikan Medyasında 11 Eylül adlı iki kitabı bulunuyor.

Kitap Sosyaları:

İLGİLENEBİLİRSİNİZ

Kitap hakkındaki görüşleriniz...