Duraklar

Mart 2019’da kitapçılarda…

Dünyanın yirmi farklı kenti…
Adı tarihe geçmiş yirmi efsane isim…
Geride kalan unutulmaz izler…
Geçmişin derinliklerinde gizlenen gizemli hikayeler…

Sevgili İstanbul‘un yazarı Remzi Gökdağ, yeni kitabı Duraklar’da farklı kentlerin hikayelerini anlatıyor. 20 kenti, 20 ismin rehberliğinde gezen yazar geçmişin derinliklerine iniyor, okuru düşle gerçek arasında gizemli yolculuklara davet ediyor. Tarih sayfalarında kalan bazı olayları tekrar hatırlamamızı sağlayan Duraklar, aynı zamanda kentlerin geçmişinde iz bırakan kişilerin yaşamlarından da kesitler sunuyor.

Kitapta yer alan hikayeler geçmiş zamandan bir demet armağan gibi, aynı zamanda ilginç, meraklı ve heyecanlı… Her konuya efsane bir isim rehberlik ediyor.  Aralarında yazar, ressam, fotoğrafçı, bilim insanı ve müzisyenler de var. Her birinin hayatı, yaşadıkları yerlerde kalan izlerde saklı. Kentlerin turistik rehberlerinde anlatılmayan bu hikayeleri Duraklar’da keyifle okuyacaksınız.

Seyahati seviyor, keşfetmeyi özlüyorsanız DURAKLAR’ı okurker keyif alacaksınız. Kentlerin gözden kaçan geçmişindeki unutulmaz izleri bir kez daha hatırlayacak, bu şehirleri gezdiyseniz anılarınızı tazeleyecek, gitmediyseniz düşsel bir yolculuğa hazırlanacaksınız.

“Duraklar’da yol notlarımdan derlediğim hikayelere yer verdim. Farklı mekanları, birbirinden ilginç kişilerin rehberliğinde gezdim. Onların yaşam öykülerini, yaşadıkları yerleri gözümde canlandırmaya çalıştım. Geleceği değiştiren kader anlarını, kentlerin tarihinde yaşanmış sıradışı olayları tekrar hatırladım.”

“İmkânlarımız sınırlı olsa da hayallerimiz sonsuzdur. Düş kurmaktan çekinmeyin, gizemli kentlerinizi yaratın. Sıradan mekânları, orada yaşayanların hikâyeleriyle süsleyin. Geçmişin unutulan izlerini hayalinizde renklendirin. Yeni dünyaların kapılarını aralayacak, gizemli diyarlara yelken açacaksınız.”

Remzi Gökdağ

20 MEKAN 20 İNSAN

LOS ANGELES – BUKOWSKİ Charles Bukowski, Melekler Kenti’nin en çok içen sakinlerinden biriydi, aynı zamanda içince kendini en güzel ifade edebilenlerdendi…

AMSTERDAM – REMBRANDT Amsterdam’ı ziyaret amacınız ne olursa olsun Rembrandt’ın ünlü eseri Gece Devriyesi’ni görmeden kenti terk etmeyin.

CENOVA – MARCO POLO Cenova, Marco Polo’nun kitabını yazdığı ya da Kristof Kolomb’un doğduğu kent olmanın ötesinde görkemli bir mazi barındırıyor.

PARIS – ROBERT DOISNEAU Yanından hiç ayırmadığı Rolleiflex ve Leica kameralarıyla kentin insan manzaralarını kaydetti. Işığı kullanmayı iyi biliyordu.

PAMPLONA – HEMINGWAY
Kentin dış görünüşü eski güzelliğini koruyordu ama ruhundan eser kalmamıştı. 1925’in “güzel insanları” yıllar önce çekip gitmişti.

PALERMO – LAMPEDUSA Palermo sokaklarında dolaşırken Giuseppe di Lampedusa’nın 1958 yılında basılan tek eseri olan Leopar adlı kitabını hatırladım.

SAN FRANCİSCO – JACK KEROUAC Jack Kerouac, romanında bahsettiği yolculuğa 25 yaşında çıktı. Kitabını 29’unda yazdı. “Yolda” yayınlandığında 35 yaşındaydı.

RODEO – GERONIMO Geronimo, karşısındaki dev orduyu yenemeyeceğinin farkındaydı. Kıstırıldığı köşeden bu sefer kaçamayacağını anlayan yorgun savaşçı generallerin sözüne güvendi.

LOS ALAMOS – OPPENHEIMER İki yıl sürecek araştırmaların en önemli ilkesi gizlilikti. Kasabanın kod adı ‘Tepe’ydi. Akademisyenler büyük bir gizlilik içinde bu esrarengiz kasabaya taşındı.

BERN – EINSTEIN Albert Einstein ve eşi Mileva’nın yaşadığı apartman dairesi, kentin simgelerinden biri olan ünlü saat kulesi Zytglogge’ye 300 metre uzaklıkta.

BILBAO – FRANK GEHRY Bilbao, Bilbao olalı böyle bina görmemişti. Yapının kıvrımları, kullanılan malzeme kente, hatta İspanya’ya yabancıydı.

PRAG – MILAN KUNDERA Milan Kundera Prag’dan ayrıldıktan sonra kentle olan bağlarını koparsa da onun adını anmadan burayı anlatmak ihanet olur.

LUZERN – MARK TWAIN Mark Twain 1878 yılında Luzern’e geldi. “A Tramp Abroad” adlı kitabının 16. bölümünde Luzern hakkında şunları yazdı…

DEATH VALLEY – SCOTT Göçmenler, ceplerinde sakladıkları hayali altın haritalarıyla Vahşi Batı’ya yöneldiğinde, Amerikan tarihinin yeni bir sayfası açıldı.

PORTO – J.K. ROWLING Porto’nun bir de Harry Potter’la olan ilişkisi var. Büyücü olduğunu öğrenen çocuğun peşine takılıp Porto’ya gelenlerin sayısı az değil.

ZÜRIH – LENIN Zürih’in eski kent merkezindeki Zähringer Cafe’de karnını doyurduktan sonra yola çıkan küçük bir grup, Limmat Nehri’ni geçip Zürih Tren İstasyonu’na gelir.

BERLIN – MARLENE DEITRICH Marlene ile Berlin’in ihtiraslı aşk hikâyesini bir kenara not edin. Berlin’e yolunuz düşerse kentin sokaklarını bu ilişkiyi düşünerek gezin.

TAOS – KIT CARSON Bugün sanatçıların ve turistlerin Taos’ta Navajo sürgününü hatırlayan yok; herkes Kit Carson’un kahramanlıklarını anlatıyor.

MONTEREY – JIMI HENDRIX “Woodstock’tan önce Monterey vardı!” Bu söz Monterey’in müzik tarihindeki yerini vurgulamak için söylenmişti. Monterey’de müzikle yolculuk…

MAIENFELD – JOHANNA SPYRI İsviçre’de Heidi’nin izlerini takip ettiğim bir gün yolum onun köyüne düştü. Yaşadığı yeri görmek, koştuğu çayırlarda yürümek istiyordum.

Marco Polo
Cenova
Rembrandt
Amsterdam
Charles Bukowski
Los Angeles
Marlene Dietrich
Berlin
Ernest Hemingway
Pamplona
Robert Doisneau
Paris
Milan Kundera
Prag
Lenin
Zürih
Jack Kerouac
San Francisco

Lampedusa
Palermo

Mark Twain
Luzern
Kit Carson
Taos
Oppenheimer
Los Alamos
J.K. Rowling
Porto
Jimi Hendrix
Monterey
Frank Gehry
Bilbao
Albert Einstein
Bern
Walter Scott
Death Valley
Johanna Spyri
Mainfeld
Geronimo
Arizona
Seyahati seviyor, keşfetmeyi biliyorsanız DURAKLAR’da kendinizi bulacaksınız. Kentlerin gözden kaçan geçmişinde mekânlar ve insanlardan geriye kalan unutulmaz izleri bir kez daha hatırlayacaksınız.

OKURKEN GEZİN

Gezerken keşfedin
Kitapta adı geçen duraklarda bulunduysanız anılarınızı tazeleyecek, bulunmadıysanız düşsel bir yolculuğa hazırlanacaksınız. Tanıdık isimlerin unutulmuş hikayelerini yeniden hatırlayacaksınız.

DÜŞSEL YOLCULUKLAR

Gerçek Hikayeler
Bakıp görerek öğrenen, sohbet ederken tanıyan, gezerek keşfedenlerdenseniz DURAKLAR’da biraz da kendi yaşamınızdan kesitlerle karşılaşacaksınız.

20 MEKAN 20 İNSAN

Efsane İsimler, Kadim Kentler
Bazen hüzünlü, bazen neşeli geçen yolculuklar kültürü, siyaseti ve tarihi seyahat tutkusuyla harmanlıyor. Kısa, meraklı ve heyecanlı izlenimler mekânların hafızasıyla birlikte yaşam öykülerini de ön plana çıkarıyor.

KISA, MERAKLI, HEYECANLI İZLENİMLER

Kültür ve Tarihin Seyahatle Buluşması