Remzi Gökdağ 1968 yılında Beşiktaş’ta doğdu, İstanbul’da büyüdü ama yaşamının büyük bölümünü başka şehirlerde geçirdi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi‘nde başladı, 1996’dan sonra farklı gazete ve dergilerde çalıştı. 1993 yılında Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü‘nü ve Çağdaş Gazeteciler Derneği‘nin “Yılın Gazetecileri” ödüllerini kazandı. Los Angeles’ta on, Zürih’te beş, Moskova’da bir ve Dubai’de iki yıl yaşadı. Haber ve röportajları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. Park Otel Olayı, Amerikan Medyasında 11 Eylül, Sevgili İstanbul ve Başka Şehirler adlı kitapların yazarıdır.

Muhabir, yazar, dijital yayıncı, gezgin

1989 | İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde okurken bir yandan da Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Muhabirlik günlerinde İstanbul alanında uzmanlaştı.

1993 | Çağdaş Gazeteciler Derneği  ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü‘nü aldı.

1996 | Los Angeles’ta bir yıl yabancı dil eğitimi aldı, web tasarımı ve fotoğrafçılık konularında sertifika programlarına katıldı. ABD’deki günlük yaşamla ilgili haftalık yazıları Türkiye’deki ulusal gazete ve dergilerde yayımlandı.

1998 | Moskova’da bir yıl Kanal D ve Radikal gazetesine çalıştı.

1999 | Tekrar ABD’ye döndü fotoğrafçı olarak çalıştı.

2005 | Los Angeles’ta USA Turkish Times Gazetesi‘nde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev aldı.

2008 | İstanbul’a taşındı.

2009 | Zürih’e yerleşti. İsviçre’den “geleneksel” medyaya alternatif fikirler üretti, projelerini hayata geçirdi, birkaç haber portalı açtı, Cumhuriyet’te Pazar Yazıları‘na devam etti.

2013 | İstanbul’a döndü. Yurt dışında kaldığı süre boyunca peşini bırakmayan İstanbul özlemiyle üçüncü kitabı Sevgili İstanbul‘u yayınladı.

2018 | Dubai’ye taşındı. Çölün sıcağından bunalıp bir kitap daha yazdı. Başka Şehirler adlı kitabı 2019 yılında yayınlandı.

2020 | Dubai macerası devam ediyor.

image

KİTAP YORUMLARI

“Remzi Gökdağ’ın hayatı bir maceradan diğerine atılarak geçti, hala da öyle geçiyor. Bir gün Zürih’te tren garında Lenin’i Moskova’ya uğurluyor, öbür gün Einstein’la genel görelilik kuramının temellerini attığı Bern’de buluşuyor. Berlin’de Marlene Dietrich’le kol kola dolaşırken, bir de bakmışsınız Paris’e uzanıp efsane fotoğrafçı Robert Doisneau’yu yanına alıp tarihin en romantik fotoğraflarından ‘The Kiss’in sırrının peşine düşüyor.”

Zeynep Güven Ünlü – Diken

“Uzun yıllar gazetecilik yapan Remzi Gökdağ, son yıllarda daha çok gezi-anı türündeki kitaplarıyla tanınıyor. Son kitabı Başka Şehirler’de okuru hem mekânsal hem de tarihsel bir yolculuğa çıkaran Gökdağ ile seyahatlerini ve yazarlık serüvenini konuştuk.”

Fatih Aça – Glober Yazı İşleri Müdürü

“Gazeteci Remzi Gökdağ, aralarında Marco Polo, Milan Kundera, Hemingway, Lenin ve Jimi Hendrix gibi 20 ünlü ismin rehberliğinde 20 farklı kenti geziyor. Sayfaları çevirdikçe Alp Dağları’nın büyüleyici yamaçlarından ‘Vahşi Batı’ çöllerine kadar uzanacaksınız.”

İsmail Sarı – Hürriyet

RÖPORTAJ

01. Sevgili İstanbul

27 Nisan 2016 günü TRT’de Sevgili İstanbul’un tanıtımı vardı. 20 dakikalık keyifli bir söyleşiydi.

02. TRT Kent Radyo

31.03.2016’da TRT Kent Radyo İstanbul’un konuğuydum. Sevgili İstanbul kitabımı konuştuk.

03. Amerikanın Sesi

20.06.2005’te USA Turkish Times hakkında Voice of America ile yaptığım söyleşi…

KİTAPLARIM

BAŞKA ŞEHİRLER

Başka Şehirler’de farklı şehirlerin hikayeleri anlatılıyor. Tarih sayfalarında kalan bazı olayları tekrar hatırlamamızı sağlayan kitap, aynı zamanda şehirlerde iz bırakan kişilerin yaşamlarından kesitler sunuyor. 20 kenti, 20 ismin rehberliğinde gezen gazeteci Remzi Gökdağ, okuru düşle gerçek arasında gizemli yolculuklara davet ediyor. Her şehre efsane bir isim rehberlik ediyor. Yolculuklar Alp Dağları’nın büyüleyici yamaçlarından ‘Vahşi Batı’ çöllerine uzanıyor. DEVAMI

Başka Şehirler
BAŞKA ŞEHİRLER

SEVGİLİ İSTANBUL

İstanbul’un hanımefendileri, beyefendileri bu kentte yaşadıkları sürprizleri, hayal kırıklıklarını, çocukluk yıllarının en masum anılarını paylaştı. Röportajlardan geriye kalan notlar kitap oldu… DEVAMI

Sevgili İstanbul
SEVGİLİ İSTANBUL

AMERİKAN MEDYASINDA 11 EYLÜL

“İki farklı haber anlayışının birbirinden farklı iki toplumu nasıl bilgilendirdiğini bir kez daha anladım. 11 Eylül’ün bendeki tek tesellisi gelişmeleri Amerikan televizyonlarından izleme imkanı bulmuş olmamdı. Bu korkunç facia, televizyon kanallarınca reyting mücadelesine dönüştürülmedi. Aksine elindeki görüntüleri birbirleriyle paylaşan televizyon kanalları Amerikan medyasında bir ilke imza attı”… DEVAMI

AMERİKAN MEDYASINDA 11 EYLÜL

PARK OTEL OLAYI

Kitabın adı “Park Otel Cinayeti” de olabilirdi. Tıpkı polisiye romanlarda olduğu gibi.. Olayların gelişimi biraz da bunu çağrıştırıyor. Bir kenti (İstanbul), bir semti (Ayazpaşa), “taammüden öldürmeye tam teşebbüs” var ortada. Ama cinayet girişimi bu kez ölümle sonuçlanmadı, yaralanma düzeyinde kaldı. Çünkü ilk kez bir semtin insanları yani Ayazpaşalılar, bu pervasız gidişe bir dur demek için ayağa kalktılar. Onların bu mücadelesine çevreye, kente, demokrasiye saygılı İstanbullular da omuz verdi ve sivil dayanışmanın bir zaferi sergilendi. DEVAMI

PARK OTEL OLAYI