Remzi Gökdağ

1989’da Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak çalışmaya başladı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. 1993 yılında “Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü” ve “Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın Gazetecileri” ödüllerini kazandı. Los Angeles’ta on, Moskova’da bir, Zürih’te beş yıl yaşadı. Bu süre içinde yaptığı haber ve röportajları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. İlk kitabı “Park Otel Olayı” 1992’de, 11 Eylül saldırılarının ardından Amerikan medya kuruluşlarının habere yaklaşımını inceleyen kitabı “Amerikan Medyasında 11 Eylül” 2001 yılında çıktı. Eski İstanbul’un kaybolan günlerini, 20 unutulmaz isimle yaptığı röportajlarla yansıtan “Sevgili İstanbul” kitabı 2015’te yayınlandı. Son kitabı “Başka Şehirler“i 2019’de tamamladı. Kitapta dünyanın farklı kentlerine yapılan yolculuklardan renkli izlenimler anlatılıyor.

Röportajlar

1. 27 Nisan 2016 günü TRT Kent Radyo’da Sevgili İstanbul kitabının tanıtımı vardı. Programda kitapla ilgili yaklaşık 20 dakika süren bir söyleşi yaptık. Kaydı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

2. 31.03.2016 tarihinde Sevgili İstanbul TRT Kent Radyo İstanbul’un konuğuydu… Yayını dinleyemeyenler, kaçıranlar söyleşimizin kaydını aşağıdaki linkte bulabilir, programı baştan sona (yaklaşık 20dk.) dinleyebilirsiniz.

3. Amerikanın Sesi Radyo Ropörtajı – 20 Haziran 2005.
ABD’de çıkan USA Turkish Times hakkında Voice of America (VOA) radyosuyla yaptığım söyleşi…

Muhabir mi, gezgin mi?

Remzi Gökdağ 1968 yılında Beşiktaş’ta doğdu, İstanbul’da büyüdü ama yaşamının büyük bölümünü “Başka Şehirler”de geçirdi. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan (İ.Ü. İletişim Fakültesi) mezun oldu. Cumhuriyet Gazetesi‘nde başlayan meslek yaşamına 1996’dan sonra farklı gazete ve dergilerde devam etti. Muhabirlik günlerinde İstanbul konusunda uzmanlaştı. Haber ve röportajları çeşitli meslek kuruluşlarınca ödüllendirildi. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyasında 11 Eylül ve Park Otel Olayı  adlı kitapların yazarıdır.

Muhabir, yazar, dijital yayıncı, gezgin

Remzi Gokdag

1989 | İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Muhabirlik döneminde İstanbul alanında uzmanlaştı. İstanbul’da başlayan gazetecilik serüveni ilerleyen yıllarda ABD, Rusya, İsviçre ve BAE’de devam etti.

1993 | Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Çetin Emeç Gazetecilik Ödülü‘nü aldı.

1996 | Los Angeles’ta dijital gazetecilik, web tasarımı ve yayıncılık çalışmalarına başladı. Bir yandan geleneksel medyaya haber yaparken bir yandan da internet yayıncılığının kurallarını öğrendi. Online gazetecilik için yeni platformlar oluşturmaya, pratik yapmaya devam etti.  ABD’deki günlük yaşamla ilgili haftalık yazıları Türkiye’deki ulusal gazete ve dergilerde yayımlandı.

1998 | Moskova’da Türk ve Uluslararası haber ajanslarında muhabir olarak çalıştı. Bir yıl kaldığı Moskova’dan Radikal Gazetesi ve Kanal D’ye haber yaptı. Yurt dışında yaşamak hayatının gidişatını değiştirdi ve haber endüstrisi için serbest çalışmaya başladı.

1999 | Rusya macerasına noktayı koyup tekrar ABD’ye döndü ve yaklaşık 9 yıl daha orada yaşadı.

2005 | California’da yayınlanan USA Turkish Times Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.

2008 | Los Angeles’taki düzenine son verdi, İstanbul’a taşındı.

2009 | Kısa bir İstanbul deneyiminden sonra Zürih’e yerleşti. İsviçre’den “geleneksel” medyaya alternatif fikirler üretti, projelerini hayata geçirdi. Zürih’te kaldığı süre boyunca halen yayına devam eden birkaç haber ve medya portalı açtı. Haftalık yazılarına 2013’e kadar Cumhuriyet’te devam etti.

2013 | İstanbul’a döndü ve beş yıl doğduğu kentle özlem giderdi. Yurt dışında kaldığı süre boyunca peşini bırakmayan İstanbul özlemi, üçüncü kitabının temeli oldu. Şehrin eski beyefendileri ve hanımefendileriyle yaptığı röportajlar 2015 yılında Sevgili İstanbul adıyla kitap oldu.

2018 | Dubai’ye taşındı. Çölün sıcağından bunalıp bir kitap daha yazdı. Başka Şehirler adlı kitabı 2019 yılında yayınlandı.

About Remzi Gökdağ

View in English