Sosyal medya ağlarının sayısı her geçen gün artıyor. Piyasada Facebook ve Twitter rüzgarına henüz yetişemese de pek çok başarılı uygulama var. Bunlardan biri de Flipboard. Mobil ve web ortamlarında haber akışını izleyebileceğiniz belki de en faydalı uygulama…

Flipboard’u birkaç yıldır aralıksız takip ediyorum. Günlük haber akışını kendi önceliğinize göre belirleme imkanı veren bu uygulamada aynı zamanda kendi haberlerinizi de yayınlama olanağınız var.

Flipboard aynı zamanda internette yayınlanan sitelerden içerik toplayıp okurlarına sunuyor. Beğendiği sitelerin tanıtımlarını da kendi sayfalarında yapıyor. Bir süredir uğraştığım Kahvve.com sitesi geçtiğimiz günlerde Flipboard yöneticilerinin de gözüne girmiş. Yayınlanan haberleri kullanmak istediklerini söylediler. Memnuniyetle kabul ettim. Benimle de yaptıkları röportajı 4 Nisan 2017’de sayfalarında yayınladılar.

İşte Flipboard’un soruları ve verdiğim yanıtlar:

 

 

Adım Remzi Gökdağ. Dijital medya ve internet yayıncılığı alanında çalışıyorum. Başta Kahvve.com ve Uzaklar.com olmak üzere pek çok internet sitesinin editörlüğünü yapıyorum.

İşim dijital yayıncılık. İnternetin hayatımıza henüz girmediği yıllarda başladığım muhabirlik mesleğine bugün online içerik üreterek devam ediyorum. Habercilikten gelen alışkanlıklarımı ve çalışmalarımı internet ortamında sürdürüyorum. Dijital teknolojinin yarattığı ortamda bilgi üretimine devam ediyorum.

Tutkum seyahat, fotoğraf, teknoloji, İstanbul ve kahve. Bu alanlarda elimden geldiğince kendimi geliştirmeye ve yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Seyahat asla vazgeçemeyeceğim bir yaşam tarzı. Fotoğraf zaten seyahatin bir parçası gibi. Teknoloji yeni dünyayı keşfetmemizi sağlayan bir fener. İstanbul, hayatım boyunca sırlarını öğrenmeye çalışacağım gizemli bir kent. Zaman buldukça İstanbul araştırmalarımı kitap haline getiriyorum. Geçen yıl yayınlanan Sevgili İstanbul bu uğraşın sonucu ortaya çıktı. Kahveye gelince… Aslında bütün bu tutkularımın odağında olan bir alışkanlık, onsuz diğerleri eksik kalır, tadı çıkmaz.

Flipboard kullanıyorum çünkü hayatımı kolaylaştıran bir uygulama. Bana dünyanın kapılarını aralıyor. Bilgiye ulaşmamda son derece etkili bir ortam. Birkaç yıldır hemen hemen her gün kullanıyorum. Merak ettiğim konulara tek bir kaynaktan ulaşabilmek harika. Oluşturduğum dergiler sayesinde bilgimi, merakımı sürekli güncelliyorum. Ayrıca ilgimi çeken yazıları dergilerimde diğer Flipboard kullanıcılarıyla paylaşabilmek, bunları arşivimde biriktirmek Flipboard’un en beğendiğim özelliği.

Flipboard’daki favori konularım öncelikle dünyada olup biten güncel haberler. Haber ajansları başta olmak üzere dünya medyasının yer verdiği konuları okumadan güne başlamıyorum. Teknoloji, tasarım, seyahat, fotoğraf alanındaki gelişmeleri de zaman buldukça detaylarıyla inceleme fırsatım oluyor.

Sabah ilk okuduğum birkaç site genellikle BBC, Reuters, CNN gibi yayın organları. Daha sonra işim gereği ilgi alanımı oluşturan konulara sıra geliyor. Seyahat ve kahve konularına her gün bakıyorum. Buradaki gelişmeleri yönettiğim web siteleri aracılığıyla okurlarımıza aktarma fırsatım oluyor. Bana ilham veren konuları, yenilikleri, dünyadaki son gelişmeleri, farklı kültürlere, coğrafyalara ait seyahat notlarını Flipboard’da oluşturduğum dergilere kaydediyorum. Arşivlediğim bu yazıları daha sonra detaylı okuyorum.

İşimi farklı kılan şey soru sormak ve gerçeğin izini bulmak için sürekli merak etmek. Bizlere aktarılan bilginin gerçek mi yoksa aldatmaca mı olduğunu seçebilmek bizim elimizde. Biraz merak ederek ve araştırarak aydınlığa çıkan yolu bulabiliriz.

Üretkenlik için sırrım insanın kendini iyi hissettiği bir alanda çalışması ve hayal kurma kabiliyetinden asla vazgeçmemesidir. Ne yapacağını bilmediği konular yerine iyi olduğu alanlarda zaman harcamaktır. Gönül verdiğimiz bir alanda, yaparken zevk aldığımız bir işte zekamızı da kullanarak yeni ufuklar yaratabiliriz.

Genç halime bir öneride bulunacak olabilseydim hayata iyi bak derdim. Bu hayatın bir köşesinde belki de kıymetini bilmediğimiz bir hazine olabilir. Değerini bilmedigimiz her an bizi bir başka hayatı yaşamaya mahkum ediyor. Hayata iyi bakmadığımız için de o anların ne anlama geldiğini fark edemiyoruz.

Hayalsu Digital Nomad kürasyonunu yapıyor

Flipboard’a Erişin: iOS / ANDROID / WINDOWS / WEB